Dorian Gray

3. června 2012 v 20:03 | Lemonpie |  Vidi
Hmmmm, že bych konečně začala s těma recenzema?

Nebudeme nic zastírat, do tohohle filmu mě navezla Lawiane se svým Krásou. Prostě si jednou jen tak bezelstně pročítám její články a najednou na mě vyskočí - Florián (to je od toho, že je bledej jako jogurt). Nedá mi to a za dvě hodinky už na mě film čeká v počítači. Ještě, že je teď tolik volna! První slova, který uslyšíte jsou: "ejčbíou uvádí", ale nenechte se odradit. Pak uvidíte pár slavných jmen, aby se fajnšmekři naladili na správnou vlnu. A pak - ano, a pak to začne. Bing, bang, bod, ještě jednou... mladíček s tváří neviňátka vám před očima ubodá teď ještě neznámou postavu, vysmrká se do její šály (no dobře, asi do ní nesmrkal) a pak hodí bednu s iniciály DG, ve které je zjevně ona postava z mostu, do řeky. K tomu všemu hraje strašidelná hudba, prostě scéna jako z klasického hororu. A pak...střih, o rok dříve zjevně stejný kufr odváží nádražní zřízenec a mladíček s ohromeným ksichtem se rozhlíží po nádraží.
Před očima se vám začne rozvíjet geniální příběh o britském mladíkovi, který podlehl svodům města. A zjevně se u toho řídil heslem: "Když už, tak pořádně." Sex, drogy a rock'n'roll, pardon víno, ženy a zpěv. Jenže ono všechno má rub a líc, jenže to si milý Dorian uvědomí trochu pozdě. A na zbytek se už podívejte sami.
Celou změnu Dorianovy osobnosti provází jeho portrét - místo Doriana stárne, ale také hnije a hýbou s ním červi, stejně jako s jeho duší.
Knižní předlohu jsem nečetla, z názorů ostatních jsem ale vypochopila, že je mnohem víc zaměřená na Dorianovy vnitřní myšlenky, než na samotný děj. To ale samozřejmě ve filmu tak dobře nejde (i když i na tomto poli už jsou filmaři dost daleko), takže je v něm děje víc než dost, Dorian je pořád někde na večírku, či později obchází temné části Londýna.
K Dorianově životu samozřejmě patří i nějaké ty ženy, a abych pravdu řekla, není toho tam málo. Nepůsobí to ale tak nevkusně, jak by to asi vypadalo v jiných filmech a nijak obzvlášť to neruší. Někteří film nazývají hororem, ale já to osobně za horor nepovažuji. U hororu se totiž musím bát a u Doriana se u mě vystřídalo hodně citů, ale ten pravý hororový strach tam vážně nebyl.
Herci - o hercích můžu říct jen jedno slovo - naprosto ženiální (kdo pochopil narážku na hlody z témat týdne má bod). Celý film se točí kolem Doriana a proto je z nich rozhodně nejvypracovanější. Ben to pochopitelně zahrál úžasně, vystřídá si tam celou paletu citů, výrazů,... jenom ty postelový scény by se mi hrát nechtělo. A v neposlední řadě - Dorian je prostě zezy (promiň Lawiane, že tě tak vykrádám, ale to prostě nejde :-D) No posuďte sami:
Pak jsem se dívala i na jeho Kaspiana, ale Ben-bledule mi přijde mnohem hezčí než Ben-rozchuchanej uzenáč. Podívání na něho je prostě lahůdkou pro oko a vlastně by mi stačilo, kdyby tam dvě hodiny jenom chodil a byla bych spokojená. Ani ostatní herci rozhodně nejsou k zahození, ďábelský Henry je takovej správnej záporák, Dorianovy dvě velký lásky jsou taky příjemným pokoukáním, možná Basil mi přišel trochu podivnej, zasloužil by si víc vysvětlení. Mimochodem - všimli jste si, že Dorian je trochu podobný na Oscara Wilda?
Celý děj se vlastně odehrává v Londýně, jenže to nám moc nepomůže, protože Londýn už tehdy byl strašně obrovský a především rozmanitý. Jsou tam scény z opuštěného hřbitova, prázdného metra nebo naopak přeplněných večírků, hospod, tamější vykřičené čtvrti, no prostě na své si přijde každý. Atmosféra na vás z obrazovky/z plátna jen dýchá, Dorian s cylindrem a vycházkovou holí je jednoduše neodolatelný.
Příběh je převzat z klasického, léty prověřeného díla, takže propadák od toho čekat ani nemůžete. A taky nenastane. Sice je trochu předvídatelný a ten konec mi přišel trochu přearanžovaný, ale stejně to bylo celé hodně dojímavé a, ano, i nějaká ta slzička ukápla (i když to se mi poslední dobou stává skoro u každýho filmu, zatracená puberta).
Takže malé zopakování:

Nejoblínější postava: Proti svému pravidlu Nemám ráda hlavní postavy už zase prohřeším a napíšu sem Doriana, protože by ji za Bena dostala jakákoliv postava. Je krásný, mladý, svěží, zároveň záporák i klaďas (to je hodně velké plus) a hraje vážně dobře. Kdybych měla dodržovat své pravidlo, byla by to asi Emily, protože je svá a cílevědomá.
Prostředí, atmosféra: Obojí dokonalé, přikresluje to ještě hudba, kostýmy, všechno na jedničku s hvězdičkou.
Příběh: Klasika, která nikdy nezklame. Jen možná míň erotických scén, to si schovejte pro pornoherce a ne pro Bena.
Celkové hodnocení: Dobře bude to totálně zkreslené samotnou postavou Doriana, který přidává tak deset bodů navíc a bez něj by se mi to asi nijak zvlášť nelíbilo. Na ČSFD to dost shodili (slibuji, nebudu si číst ČSFD dřív než napíšu recenzi), ale já, která nehodnotím kameru,..., protože tomu nerozumím jsem spokojená. Tím pádem 8+/10

A na závěr pár obrázků:

Aby tu byl i někdo jiný, než Dorian.


A ještě zmiňovaná Em s pološíleným Floriánem v náručí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama