Aréna smrti (Suzanne Collins)

5. října 2012 v 9:13 | 37 |  Legi
V budoucnu očekávejte v této rubrice (a ve filmech) více článků, poslední dobou je to totiž skoro to jediné, na co se vzmůžu. Snažím se plnit si svůj kulturní plán (každý večer půlhodiny knížka, hodina film), a tak mi snad budou články přibývat. Navíc mám knižní blogy moc ráda a mám pocit, že by mi to mohlo jít (neříkám, že se hodlám stát druhou Abyss), takže hodlám recenze trochu promakat... No a čím začít? Čím jiným než světoznámým prvním dílem série Hunger Games - Arénou smrti:

Autor: Suzanne Collinsová
Originální název: The Hunger Games
Žánr: fantasy
Rok vydání: 2010
Vazba: paperback
Série: Hunger Games
Díl: první

Kdo by neznal příběh o dívce ze světa Panemu, ležícího v bývalé Severní Americe, která je vybrána na každoroční kruté Hladové hry, ve kterých z čtyřiadvaceti hrdinů přežije jen jeden jediný? I já jsem si tuhle knížku toužila dlouho přečíst a nakonec se mi zadařilo - nečekaně mi ji půjčil kamarád ze školy a já ji zhltla za dva dny. Kde teďka jenom seženu ty další dvě?!
Pro ty, kteří Hunger Games stejně jako já před třemi dny znají jen z doslechu a ještě neměli možnost si je přečíst - hlavní hrdinka se jmenuje Katniss a společně s Peetou je vylosována do Hladových her. Projdou krátkým výcvikem a v aréně se musí postarat sami o sebe. Co je čeká, zjistěte už sami.

Začátek knížky chvíli popisuje obyčejný Katnissin život, který rozhodně není jednoduchý - sama živí svoji rodinu, stejně jako její nejlepší přítel a možná i něco víc Hurikán (nejste sami, komu to jméno přijde dost divný, ale budiž). Brzo už ale přijde na losování a děj se pořádně rozjede. Na začátku se určitě nudit nebudete, scéna střídá scénu a poznávání nového světa je okouzlující. S vývojem v aréně je to trochu horší, ale vyloženě otrava to není a konec je takový...trochu nečekaný, však zjistíte sami. Samotné tempo příběhu bylo zvoleno dobře - nejprve nás navnadí, pak si předpřipraví půdu a následuje velkolepé finále.

Svět Panemu (jak se to skloňuje??) je ohromující. Překypuje barevností, bije se zde přepych Kapitolu a bída ostatních krajů a umístěním děje do arény si tam autorka může poslat téměř cokoliv. Byla jsem na arénu dost zvědavá, nakonec se podle mě docela povedla, i když podnebí by mohlo být zajímavější, mým favoritem je například tundra.

Chyb v logice jsem moc neviděla, občas sice trochu zaskřípělo přeskakování nedůležitých pasáží, ale vzhledem k tvorbě úplně nového světa je to zanedbatelné.

Kdesi jsem četla, že Katniss každý buď miluje nebo nesnáší, kdyžto Peetu milují všichni. Osobně mám s Peetou trochu problém, je mi dost nesympatický a chová se jako patolízal (promiň Peeto, ještě se můžeš snažit v dalších dvou dílech). Zato Katniss byla mnohem uvěřitelnější, rozhodně si zaslouží můj obdiv za svoji oddanost rodině a přizpůsobivost. Kromě ústřední dvojice tam nikdo výraznější není, možná ještě Routa, ale vedlejší postavy jsou kořením příběhu, zvlášť když se jmenují Haymitch, nebo Cetkie.

Obálečka je v mé "už druhé nejoblíbenější" černé s reliéfem reprodrozda. Nevím, jestli se prodává i s nějakým přebalem, nicméně myslím, že ne a i bez něj je nádherná. Kdybych byla typ, co si knížky kupuje a ne půjčuje od kamarádu a z knihovny, možná bych si ji i přes svoji šetřivost právě díky obálce koupila.

Hodnocení:Jako obvykle jsem ji trochu pomluvila, ale věřte, že těch nedostatků si přes úchvatnost děje vůbec nevšimnete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama